طراحی وساخت فیلتر دیجیتال

همانگونه که می دانیم ،در دنیای واقعی ، سیگنالها به صورت آنالوگ (پیوسته ) می باشند .پس قبل از هر گونه پردازش روی داده ها ، لازم است سیگنال آنالوگ ورودی به مقدار معادل دیجیتال تبدیل شود.

سپس پس از پردازش مقادیر دیجیتال ، لازم است مقدار جواب حاصل ، دوباره به مقدار آنالوگ معادل تبدیل شود . در زیر بلوک دیاگرام کلی یک سیستم  DSP رسم شده است.

واحد DSP می تواند به طور خاص برای طراحی یک فیلتر دیجیتال به کار رود . بهترین گزینه برای پیاده سازی فیلتر دیجیتال ،تراشه های FPGA می باشند. اما میکروکنترلرهای پر سرعت و مخصوص کاربردهای DSP نیز گزینه مناسبی برای طراحی فیلتر دیجیتال می باشند.قبل از پیاده سازی نرم افزار فیلتر ،باید پارامترهای زیر تعیین شود.

  1. دقت تبدیل A/D و D/A بر حسب بیت .
  2. نرخ نمونه برداری بر حسب نمونه در ثانیه (bps)
  3. باند گذر فیلتر (پایین گذر ، بالا گذر ، میان گذر یا میان حذف ) و فرکانس های قطع
  4. نوع فیلتر (FIR یا IIR) ومرتبه آن

دقت تبدیل A/D بستگی به دقت مورد نیاز پروژه دارد . نرخ نمونه برداری باید حداقل دو برابر باند فرکانسی سیگنال ورودی باشد .پس از تعیین پارامترهای فوق ، مقدار خروجی درهر لحظه طبق فرمولهای گفته شده در قبل قابل مقایسه است .در عمل به دست آوردن رابطه خروجی کمی مشکل است . اما نرم افزارهایی وجود دارند که می توانند با گرفتن مقادیر پارامترهای ذکر شده ،رابطه خروجی را محاسبه کنند . میکروکنترلرهای خانواده dsPIC محصول شرکت Microchip گزینه مناسبی برای کاربردهای DSP و به ویژه پیاده سازی فیلترهای دیجیتال می باشند . همچنین نرم افزارهای MikroPascal_dsPIC , MikroC_dsPIC و MikroBasic_dsPIC محصول شرکت MikroElectronika ، برای برنامه نویسی این میکروکنترلرها به زبانهای C ، پاسکال و بیسیک ارائه شده اند . در محیط نرم افزار ، با انتخاب منوی Tools  ، گزینه Filter Designer ،صفحه طراحی فیلتر باز می شود که با تنظیم پارامترهای مربوط ،تابع تبدیل فیلتر ودر همان حال کد برنامه به سه زبان C ، پاسکال و بیسیک ساخته می شود.

/ 2 نظر / 245 بازدید
مرتضی

اگرقصدشرکت در کنکورارشدبرق رادارید-اگردرصددتهیه فیلم های کلاسهای کنکورهستید-اگر جزوات بهترین موسسات تهران را می خواهید-اگردرتهیه منابع به مشاوره احتیاج دارید از وبلاگ زیر بازدید کنید www.m-sharifi85.blogfa.com

zahra

سلام یه سول دارم من میخوام یه مبدل آنالوگ به دیجیتال داشته باشم که یه سیگنال با فرکانس 40مگا هرتز و تبدیل کنه اما اصلا واسه بیشتر از 1مگا جواب نمیده من با ای وی ار انجاو دادم یه دوستی گفت باید با opamp درست کنم منم بلد نیستم ممنون میشه پاسخ بدید شاد باشید