با مولد PWM مبدل D/A بسازید

این عمل با استفاده از مولد PWM داخلی میکروکنترلر امکانپذیراست.به این صورت،بسته به انتظار شما از مبدل D/A ، از اتصال یک D/A خارجی بی نیاز می شوید.

موج PWM،موج مدوله شده ایست که پهنای پالس Carrier آن متناسب با دامنه ورودی تغییر می کند،بدون آنکه فرکانس آن تغییر کند.به دیاگرام زیر توجه نمایید.

با توجه به شکل،انرژی موج متناسب با سیگنال اطلاعات تغییرمی کند.بنابراین چنانچه بتوان این موج مدوله شده را دمدوله کرد،می توان سیگنال اطلاعات را بازیافت نمود.در میکروکنترلرهای دارای PWM تمامی تولید این موج درون چیپ میکروکنترلر انجام می شود که موضوع بحث ما نیست.هدف این مقاله دمدوله کردن این موج ودرنتیجه بازیافت سیگنال اطلاعات از موج PWM است.آیا این عمل همان تبدیل داده دیجیتال به مقدار آنالوگ نیست؟!چگونه؟!

مثلا شما می توانید یک عدد 10 بیتی را به مقدار معادل PWM تبدیل کنید(این کاربه راحتی در میکروکنترلر انجام می شود.) . حال برای بازیافت این مقداربه مداراتی نیازدارید که این کاررا انجام دهند.این کار به وسیله فیلترهای پایین گذر مراتب بالا امکانپذیراست.فرض کنید بخواهید یک موج PWM با فرکانس Carrier برابر 16KHzراکه حامل اطلاعات با حداکثر فرکانس 500Hz است ، دمدوله کنید.یک فیلتر مرتبه 2 یا 3 (که به راحتی با op-amp ساخته می شود) با فرکانس قطع پایین مثلا 1KHzاین کار را انجام می دهد. هر چه مرتبه فیلتر بالاتر باشد،موج بازیافت شده به واقعیت نزدیکترخواهد بود.

البته دراین روش نکات و محدودیتهایی وجوددارد.آیا می دانید؟!

شما می توانید برای درک بهترموضوع وطراحی دقیقترفیلتر،ازنرم افزارهای شبیه ساز مانند SPICE , OrCAD , Protel یا Proteus  استفاده نمایید . چگونه موج PWM را شبیه سازی می کنید؟!

/ 19 نظر / 212 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کانيا

سلام من دانشجوی رشته کامپیوتر هستم ما از شما درخواست کمک در حل پروژه پایانی داریم پروژه مربوطه درباره طراحی مدار منطقی در محیط دلفی است لطفا اگر با در خواست موافق هستید به من میل بزنین تا ما هم پروژه را برای شما بفرستیم ممنون

محمدامين مصلايي

با سلام خدمت شما دوست عزيز. متاسفانه به دليل مشغله كاري حتي وقت به روز كردن وبلاگم رو هم ندارم . شرمنده كه نمي تونم تو اين پرو‍‍ژه شما كمكي كنم.

مصطفی طلوعی

چگونه می توانم کتاب شمارا در کاشان بدست بياورم

شيری

سلام واقعا وبلاگ کوچيک و لی پر باريه اگه مرحمت بفرماین و به ما هم سری بزنین خوشحال میشم ما از قبل لینک شما رو گذاشتیم اگه قابل دیدین لینک ما رو اضافه کنین

بهنام زکی زاده

سلام - آقای مهندس. ميخواستم يه سوالی بپرسم . من ميکرو ای وی آر رو کاملاْ فول شدم ميخواستم ببينم که ميکرو پيک از ای وی آر قوی تره؟ ارزش داره روش وقت بزارم و برم دنبالش؟

محمدامین مصلایی

سلام آقای زکی زاده. هر خانواده از میکروکنترلرها نقطه ضعف و قوت خاص خودشو داره. برای کارهای اینترفیس PICو جایی که احتیاج به حافظه زیادتروقدرت CPU بالا احساس میشه AVR مناسبتره. در کل شما از یادگیری چیزهای جدید ضرر نمی کنید.

امین کیانی

سلام هنگام کار با مبدل آنالوگ به دیجیتال ای وی آر دچار مشکل نویز شدم.از مداری که در کتابتون پیشنهاد کردین هم استفاده کردم.همینطوراز مد کاهش نویز.ولی بازهم نویز وجود داشت. آیا راه دیگری هم هست؟ ممنون

بهنام زکی زاده

سلام آقای مهندس - من به هيچ وجه نتونستم با کارت مويابل و ای وی آر رابطه برقرار کنم - منظور شما از کتابخانه ای که نوشتيد چيه؟ چون ديتا شيتش باز نميشه ؟!

محمدامین مصلایی

با سلام خدمت آقای زکی زاده. سوالتونو درست متوجه نشدم. اگه میتونید ایمیل بفرستید. در پناه حق.

saber

سلام من میخوام یه مبدل DC به dC بسازم و برای مدار کنترلیش میخوام از یک میکرو کنترلر استفاده کنم و موج PWM میشه منو راهنمایی کنین؟ ممنون میشم