ارتباط دهی MMC وAVR

آیا تا کنون درگیر پروژه ای شده اید که به حافظه غیرفرارخیلی بالا(چند ده یا صد مگا بایت)احتیاج داشته باشید!؟ اگر این طورباشد،حتما در ابتدا ناامید شده اید.چون این چنین حافظه ای به صورت چیپ وجود ندارد.اما برای من خیلی وقتها یک محدودیت بزرگ،باعث یک جهش بزرگ شده است.همین محدودیت باعث شدکه کارتهای مالتی مدیا(MMC) را شکار کنم.گرچه حتی خود شرکتهای سازنده این کارتها هم اطلاعات فنی آنها را به راحتی در اختیار دیگران قرارنمی دهند.اما چیزی به دست آوردم که ارزش زحمتش را داشت.

بگذریم! شما میتوانید یک MMC را با ظرفیت 128مگا بایت به قیمت حدود 10000تومان بخرید.چیزی که گفتم برای یک مهندس برق و سخت افزار خیلی وسوسه کننده است.با این حجم حافظه شما می توانید با فرکانس نمونه گیری 20کیلو نمونه در ثانیه(20ksps) و با یک A/DوD/A هشت بیتی حداقل یک ساعت و چهل و پنج دقیقه صدا ضبط کنید!و اما این کارتها مزایایی دارند که روز به روز بر کاربردشان افزوده می شود.

1-اندزه کوچکی دارند.

2-حجم حافظه بالایی دارند.

3-سرعت بالایی دارند(با ارتباط دهی SPI تا 20 مگا بیت در ثانیه)

4-سیم کشی کمی لازم دارند.

5-قیمت خیلی کمی دارند.

6-همه جا یافت می شوند.در شهرستان ما(لارستان) ، شاید برای پیدا کردن یک میکروکنترلر8051دچار مشکل شوید.ولی MMCفقط در دکه های نوشابه فروشی یافت نمی شود.

در کنار همه مزایای ذکر شده اکثر آنها فقط یک عیب دارند که به صورت سکتوری برنامه زیری می شوند.یعنی برای خواندن و نوشتن یک بایت باید کل سکتور در بر گیرنده آن بایت را خواند یا نوشت(البته مشکل بزرگی نسیت.).

در شکل زیر پینهای MMCرسم شده است.

MMCها به دو روش برنامه ریزی می شوند:MMCوSPI

کسانی که با میکروکنترلرهای جدید مثل AVR کار می کنندباید خیلی خوشحال باشند.چون می توانند به روش SPI با سرعت 8Mbps با MMC کار کنند.البته اولش کمی سخت است.

شما می توانید کارت خود را طبق شکل زیر به AVR وصل کنید.

تغذیه MMC ها می تواند بین 2.9 تا 3.6 ولت باشد.اگر بخواهید Datasheet کامل یک MMC را داشته باشید،در سایت www.alldatasheet.com کارت HB288032MM1 را جستجو کنید.این کارت 32مگابایتی است.

من خودم برای ارتباط دهی MMCبا AVR یک کتابخانه نوشته ام وبه کتابخانه های CodeVision خود اضافه کرده ام.کسانی که این کتابخانه را بخواهند،می توانند به Emailمن درخواست بفرستند تا با هزینه ای مناسب برای آنها فرستاده شود.البته با این تعهد اخلاقی که به فکر تکثیر آن مخصوصا در اینترنت نباشند.

datasheet این کتابخانه را در زیر دانلود کنید .

Download : MMC_Lib_Help.pdf

amin.mosallaee@yahoo.com

/ 13 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد امين مصلايی

با تشکر از دوستانی که نظر داده اند و معذرت به خاطر اينکه دير جواب ايشان را داده ام.مشکل عکسها را برطرف کردم.اميدوارم ديگر مشکلی وجود نداشته باشد. مدير وبلاگ:محمد امين مصلايي

عطار لاری

سلام کار خوبی انجام دادی کتابت آماده شد يا نه اين قسمت نظر دهيد را چگونه انجام دادهايد

محمدامين مصلايی

کتاب تا هفته پيش در مراحل آخر بود.اميدوارم در نمايشگاه تهران موجود باشد.

عليرضا کجوری

با سلام من الان ايميل شما رو خوندم. يک نکته جالب اينکه من از قبل وبلاگ شما رو مي شناختم و اين پروژه را هم در سايت ديده بودم و وقتی که اين پروژه را در کتاب شما ديدم فکر کردم ديگه قضيه حل شده و لازم به مذاکره نيست اما مثل اينکه باز هم آخر سر بايد برسيم خدمت خودتون. لطفا مبلغ مورد نظرتون رو برای من بفرستيد تا ببينم اين پروژه که البته برای من بيشتر جنبه آموزشی داره رو می تونم تهيه کنم يا خير ؟ در ضمن من سی دی رو از فروشنده بالاخره گرفتم در پايان آيا Ic AM29F040B که مارک AMD است با پروژه کتاب شما قابل نوشتن و خواندن است یا خیر؟ با تشکر علیرضا کجوری

mohammad

salam. man ahle fishvar hastam, man micro 8051 daram, aya mitavan mmc ro be micro 8051 vasl konam. che nemoone az in mmc card ha be dard in kar mikhore? ba tashakor mohammad sharafi

محمدامين مصلايي

سلام دوست عزيز و هم خطه آقاي شرفي. قبل از هر چيز مي خواستم بپرسم چرا فارسي ننوشتيد؟ براي اتصال MMC به ميكرو كنترلر به ارتباط spi احتياج داريد كه متاسفانه سري 8051 موجود در ايران فاقد اين امكان هستند. با آرزوي موفقيت شما.

آرش

با عرض خسته نباشيد من هم در تلاش برای کار با حافظه هستم .می خواستم بژرسم اگر روی آدرسی که نوشته شده دوباره بنويسيم اين کار درست است؟چون من نتوانستم برنامه ديليت بنويسم و خواهشا مبلغ برناه ام ام سی رو بفرمائيد

مجيد امينی

لطفا با توجه به اینکه کارتهای MMC مهجور شده اند و کارتهای SD معمول هستند در مورد نحوه کار با SD کارتها توضيح بفرماييد . همانطور که ميدانيد SD کارتها دارای ۹ پايه هستند و ظرفيتهای بالايی دارند .

محمدامين مصلايي

سلام دوست عزيز . كارتهاي SD هم از نظر ارتباط دهي مانند MMC هستند . فقط امكانات جديد به آنها اضافه شده است.