تجربیات یک مهندس برق
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
درباره کارت صوتی (Sound Card)
ساعت ۱۱:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٥/۳/۳۱  کلمات کلیدی:

امروزه کارت صدا یکی از اجزای جدایی ناپذیر کامپیوترهای شخصی است.وظیفه کارت صدا به زبان ساده،تبدیل سیگنال آنالوگ صوتی به دیجیتال و بلعکس است.


اکثر این کارتها می توانند با دقت 8 و 16  بیـتی،مونو و اســـــــتریو ، تا فرکـــــــانس نمونه گیریksps 44.1 (kilo sample per second) صدا را ضبط و پخش کنند .

فرکانسهای نمونه گیری متداول برای کارتهای صدا 11025، 22050 و 44100  نمونه در ثانیه است . ازاین ابزار می توان به عنوان مبدل آنالوگ به دیجیتال ودیجیتال به آنالوگ با دقت بالا استفاده نمود . اما یک محدودیت بزرگ وجود دارد و آن این است که سیگنال ورودی و خروجی کارت صدا باید در محدوده فرکانسهای صوتی باشد . بنابراین سیگنال DC را نمی توان خواند یا تولید کرد.

 شما می توانید از خروجی Speaker وورودی Microphone کارت صوتی به عنوان خروجی وورودی آنالوگ استفاده کنید.اما یک نکته باقی می ماند . چطور تحت ویندوز ازقابلیتهای کارت صدا استفاده کنیم؟

استفاده از توابع API ویندوز راه حل تمام خواسته های برنامه نویسان حرفه ای است.اما این کار وقت برنامه نویس را هر چندحرفه ای باشد،می گیرد.راه حل دیگر استفاده از اجزای COM مانند DLL ها و اکتیوایکس(ActiveX) ها که توسط افراد و شرکتهای نرم افزاری ارائه می شود،می باشد.اما مساله ای که باز محدودیت ایجاد می کند این است که شرکتهای مذکور محصولاتشان را مجانی در اختیار شما قرار نمی دهند و این مساله به خصوص برای ما ایرانیها که قدرت خرید محصولات نرم افزاری خارجی را نداریم ، معضل بزرگی است.به همین دلیل به این فکر افتادم که DLLای برای این منظور بسازم و در اختیار هموطنان عزیز علاقه مند قرار دهم . این DLL با نابترین زبان برنامه نویسی ، ++Cنوشته شده است و در زبانهای دیگر تحت ویندوز نیز قابل استفاده است.از کاربران این DLL خواهشمندم آن را در هر زبانی که استفاده می کنند ، چک کنند و اشکالات احتمالی آن را به من اطلاع دهند.فایل WaveIO.dll را به همراه هدر فایل WaveIO.h که حاوی الگوی توابع درون آن است و همچنین راهنمای آن را در زیر دانلود کنید ولذت ببرید.

 
Download : WaveIO.zip


 
نویسندگان وبلاگ:
کدهای اضافی کاربر :