تجربیات یک مهندس برق
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
طراحی وساخت فیلتر دیجیتال
ساعت ۳:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/٢۳  کلمات کلیدی:

بخش دوم -  پیاده سازی فیلتر دیجیتال


همانگونه که می دانیم ،در دنیای واقعی ، سیگنالها به صورت آنالوگ (پیوسته ) می باشند .پس قبل از هر گونه پردازش روی داده ها ، لازم است سیگنال آنالوگ ورودی به مقدار معادل دیجیتال تبدیل شود.

سپس پس از پردازش مقادیر دیجیتال ، لازم است مقدار جواب حاصل ، دوباره به مقدار آنالوگ معادل تبدیل شود . در زیر بلوک دیاگرام کلی یک سیستم  DSP رسم شده است.

واحد DSP می تواند به طور خاص برای طراحی یک فیلتر دیجیتال به کار رود . بهترین گزینه برای پیاده سازی فیلتر دیجیتال ،تراشه های FPGA می باشند. اما میکروکنترلرهای پر سرعت و مخصوص کاربردهای DSP نیز گزینه مناسبی برای طراحی فیلتر دیجیتال می باشند.قبل از پیاده سازی نرم افزار فیلتر ،باید پارامترهای زیر تعیین شود.

  1. دقت تبدیل A/D و D/A بر حسب بیت .
  2. نرخ نمونه برداری بر حسب نمونه در ثانیه (bps)
  3. باند گذر فیلتر (پایین گذر ، بالا گذر ، میان گذر یا میان حذف ) و فرکانس های قطع
  4. نوع فیلتر (FIR یا IIR) ومرتبه آن

دقت تبدیل A/D بستگی به دقت مورد نیاز پروژه دارد . نرخ نمونه برداری باید حداقل دو برابر باند فرکانسی سیگنال ورودی باشد .پس از تعیین پارامترهای فوق ، مقدار خروجی درهر لحظه طبق فرمولهای گفته شده در قبل قابل مقایسه است .در عمل به دست آوردن رابطه خروجی کمی مشکل است . اما نرم افزارهایی وجود دارند که می توانند با گرفتن مقادیر پارامترهای ذکر شده ،رابطه خروجی را محاسبه کنند . میکروکنترلرهای خانواده dsPIC محصول شرکت Microchip گزینه مناسبی برای کاربردهای DSP و به ویژه پیاده سازی فیلترهای دیجیتال می باشند . همچنین نرم افزارهای MikroPascal_dsPIC , MikroC_dsPIC و MikroBasic_dsPIC محصول شرکت MikroElectronika ، برای برنامه نویسی این میکروکنترلرها به زبانهای C ، پاسکال و بیسیک ارائه شده اند . در محیط نرم افزار ، با انتخاب منوی Tools  ، گزینه Filter Designer ،صفحه طراحی فیلتر باز می شود که با تنظیم پارامترهای مربوط ،تابع تبدیل فیلتر ودر همان حال کد برنامه به سه زبان C ، پاسکال و بیسیک ساخته می شود.


 
نویسندگان وبلاگ:
کدهای اضافی کاربر :