تجربیات یک مهندس برق
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
آی سی ساعت زمان واقعی( RTC)
ساعت ٤:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/۱٢/۱٥  کلمات کلیدی:
در این مطلب به معرفی یک آی سی کوچک و کم مصرف اما بسیار پرکاربرد در مدارات دارای ساعت و تقویم می پردازیم .

قبلا با دوستان زیادی اعم ازدانشجویان و مهندسان الکترونیک برخورد داشته ام که در پروژه خود به منبع ساعت و تقویم نیازداشته اند . درنگاه اول برای کسی که به سیستمهای میکروکنترلری تسلط دارد، ساخت ساعت دیجیتالی کار دشواری نیست . اما آنجایی که پردازنده سیستم بخواهدبه این مساله به عنوان یک قابلیت جانبی نگاه کند نه به عنوان هدف نهایی سیستم،این امرآزاردهنده می شود و پروسس زیادی از پردازنده می گیرد. همچنین این سیستم نیازمند آن است که پردازنده تمام وقت کارکند و هیچگاه تغذیه آن قطع نشود.
برای حل این مشکل برخی شرکتهای تولیدکننده قطعات الکترونیکی اقدام به ساخت چیپهایی نمودند که دربسته بندیهای کوچک امکانات کامل یک تقویم وساعت واقعی رادارند.
ازجمله این شرکتها، شرکت Dallas Semiconductors می باشد که آی سی DS1307 راکه یک چیپ کوچک 8 پین می باشد ، تولید نموده است .DS1307 که از خانواده چیپهای Real Time Clock یا همان RTC می باشد، امکان تنظیم و خواندن ثانیه،دقیقه،ساعت،روز،ماه،سال و روز هفته را به کاربر می دهد . ارتباط این چیپ باپردازنده باپروتکل سریال I2C و فقط ازطریق دوسیم انجام می شود . همچنین امکان استفاده ازباتری پشتیبان(Backup Battery) نیز برای آن درنظرگرفته شده است تادرزمان قطع تغذیه،آی سی به کارخودادامه دهد. جزئیات بیشتردرمورد این آی سی با لینکی که درپایان مقاله گذاشته شده است،قابل دانلود می باشد.
برای کسانی که بامیکروکنترلرAVR و نرم افزار CodeVisionAVR کار می کنند ، ارتباط با این چیپ بسیارساده شده است . چرا که کتابخانه کاملی رادراین زمینه دراختیاربرنامه نویس قرارمی دهد.

Download : DS1307-Datasheet


 
نویسندگان وبلاگ:
کدهای اضافی کاربر :